O stoupacích pásech


LOGO_TMAVE-200
 

Komu jsou stoupací pásy určeny

 

Stoupací pásy jsou určeny pro všechny příznivce běžeckého a skialpového lyžování. Máte klasické lyže nebo spíše preferujete

skate? Na tom vůbec nezáleží. Vyrábíme stoupací pásy  na běžky prakticky na míru. Takže pokud v naší nabídce nenajdete to,

co jste hledali, neváhejte nás kontaktovat.

 

K čemu stoupací pásy slouží

 

Stoupací pásy nebo chcete-li tulení či skialpové pásy jsou vyrobeny z mohéru nebo v kombinaci mohér/syntetika a slouží k výstupu do kopce zejména pro skialpinisty. 

Proč ale nepoužít tyto pásy třeba na běžky? Tuto otázku jsme si položili již před mnoha lety a aktivně tuto možnost na běžkách používáme.  

Pro mnohé je skialpový set cenově nedostupný, pro mnohé na občasné vyjížďky zbytečný nebo těžký.

Díky rozšířenosti klasických běžek však stačí pořídit stoupací pásy na běžky, nasadit a vyrazit vzhůru za dobrodružstvím bez nutnosti mazání stoupacími vosky.

Vy, co mažete, jistě víte jak je někdy těžké správně namazat. Se stoupacími pásy tato alchymie odpadá.

 

Jak se stoupací pásy používají

 

Zapomeňte na vosky. Vyndejte stoupací pásy z kapsy, nasaďte očko na špičku lyže, nalepte celý pás na lyži, zopakujte celý proces i na druhé lyži a máte hotovo.

Teď si stačí jen užívat jízdu vpřed. Žádné podklouzávání dozadu, žádné nošení lyží. Nasadíš a předjíždíš ty co špatně namazali.

Pokud máš namazané klasičky, tak před prvním použitím z nich odstraň stoupací vosk. Hrozí, že se tento vosk nebo klistr nasákne do pásu a nebude již fungovat tak, jak má.

Pokud máš lyže na skate, nic neřešíš a prostě jen nandáš pásy. Na skluznici po jejich sundání zůstane pouze otisk bez vlivu na skluz lyže. 

 

 • Před jízdou: Všechny pásy které od nás obdržíte, jsou již namazány sjezdovým voskem, který zvyšuje jejich skluzné vlastnosti, prodlužuje jejich životnost a zamezuje namrzání sněhu na pásu. Doporučujeme tedy pro co jejich maximální možnou životnost s tímto procesem pokračovat. Stačí parafinem lehce několikrát přejet po pásu ve směru chlupů. Následně můžeme pro zvýšení účinku zahřát fénem. Tím dojde k nasáknutí chlupů voskem. (nepoužívejte stoupací vosky ale jen sjezdové vosky / parafín)

 

 • Během jízdy: Pokud vás čeká dlouhý nebo prudký sjezd máte několik možností. Pásy nechat nasazené, počítejte však s jejich větším opotřebením a možností sklouznutí během plužení. Sundat jeden pás. Sundat oba pásy. Při sundání pásů je slepte k sobě nebo nalepte na přepravní folii. Udržujte je pro funkčnost lepidla ideálně pod bundou v teple. Nalepujte na suchou skluznici. Zabraňte kontaktu s nečistotami.

 

 • Po jízdě: Pásy nechte volně vyschnout. Minimalizujte kontakt s nečistotami. Nalepte na transportní fólii a vložte do přepravního sáčku. Skladujte vždy usušené. 

 

Jaké vybrat pásy

 

Contour MIX63-1

Vynikající pásy od značky Contour. Tyto pásy si opravdu poradí takřka na všech druzích sněhu. Problém nemají ani na hrubozrnném jarním firnu nebo na ledu. Jsou vhodné na zmrzlý a jarní sníh. Skluzné vlastnosti lze vylepšit parafínem. Jejich výhodou je dlouhá životnost. Dobrá volba pro lyžařskou turistiku na horách.

 

 

 • Materiál: 70% Mohér / 30% Syntetika

 • Barva: Modrá

 • Šířka pásu: 37 mm

 • Použití: Klasika, backcountry, combi, skate

 • Šířka oček: 25 mm, 32 mm, 39 mm

 • Délky: 75 cm, 100 cm, 125 cm, 150 cm, 175 cm, 200 cm

Najdete zde: 84

 

Contour Mohér        contour_moher

Výborné a rychlé pásy od značky Contour : výborný skluz / velmi dobrá stoupavost / poměrně dobrá životnost Tyto velmi dobré vlastnosti má na skoro všech druzích sněhu a při různých teplotách. Skluzné vlastnosti lze ještě vylepšit namazáním parafínem.

 

 • Materiál: 100% Mohér, zaplétání W

 • Barva: Oranžová

 • Šířka pásu: 38 mm(BACKCOUTRY) /  33 mm(KLASIKA/SKATE)

 • Použití: Klasika, backcountry, combi, skate

 • Šířka oček: 39 mm (BACKCOUTRY) / 25 mm (KLASIKA/SKATE)

 • Délky: 100 cm, 175 cm, 210 cm (BACKCOUTRY) / 125 cm, 150cm, 175 cm (KLASIKA/SKATE)

 BACKCOUNTRY zakoupíte zde:48-1 /  (KLASIKA/SKATE)  zde:48-1

 

Colltex Mohér57

 

Legendární rychlý stoupací pás s vynikající stoupavostí. Pro svoji rychlost ho používají závodníci na celém světě. Vlastnosti tohoto pásu neovlivní ani změny teploty. Hůře si tento pás poradí pouze na zmrzlém sněhu a strmém stoupání. Na zmrzlém sněhu dochází k rychlejšímu opotřebení. Výrobek je ověřený mnoha léty úspěšného používáni špičkových sportovců. Jednoduchá spletená vlákna ve tvaru V. Nízký profil pásů je činí velice skladnými.

 

 • Materiál: 100% Mohér, zaplétání V

 • Barva:  žlutá (RACE SPEEDMASTER)

 • Šířka pásu: 30 mm 

 • Použití: skate

 • Šířka oček: 25 mm

 • Délky: 100 cm, 125 cm, 150cm, 175 cm, 200 cm 

 

Najdete zde: 42

Délka 

Obecně platí, že by měl pás zasahovat přes celou délku stoupací komory běžky. Volte tedy délku tak, aby délka pásu natažená od špičky lyže byla

mezi patou vázání a patou lyže. Čím bude pás delší, tím větší dosáhnete stoupavosti.

Pro většinu běžkařů bude dostačující délka 150 cm. Pokud používáte běžky v náročnějším terénu, např. výstup červenou sjezdovkou, volte pásy které

budou končit cca 5 - 10 cm od patky lyže. Na různých površích sněhu dochází k rozdílné stoupavost. Pokud tedy zvolíte délku větší, rozhodně tím nic

nezkazíte. Pokud naopak bude pás končit pod patou boty, budete muset ve větších stoupáních více zapojit ruce.

Pokud již máte na lyži integrovaný skin z výroby, lepší stoupavosti dosáhnete přidáním pásu na přední část lyže. Tento pás by měl končit před

integrovaným skinem.

 

Orientační délky pásů:

 • 75 cm - pro lyže se skinem
 • 100 cm - pro děti
 • 125 cm - pro juniory
 • 150 cm - délka je univerzální pro většinu běžek
 • 175 cm - pro lepší stoupavost
 • 200 cm - pokud chcete mít pás až u patky

 Pro jednoduchost výpočet délky pásu: délka pásu = délka lyže - 20 cm ;-)

 

soupací pásy na běžky (2)

 

 

Šířka pásu

sirka-bezloga

Šířka pásu nesmí přesahovat přes hranu lyže. 

Z naší zkušenosti doporučujeme volit spíše pás menší o 5 mm na každé straně než je šířka lyže v nejužším místě. Nemusíte ho tak pečlivě nalepovat.

To oceníte zejména v nepříznivých podmínkách.

  

 

 

Šířka očka: 90-3

 

Pro správné nasazení pásu je velmi důležité zvolit správnou velikost očka. Očko by mělo být nasazeno na špičce lyže cca 1-5cm.

Záleží na tvaru a velikosti špičky lyže. Nikdy by nemělo zasahovat do skluzné části lyže. Pro kontrolu změřte šířku špičky. 

Přiložte metr ke špičce lyže a postupně naměřte šířku 25mm. V tomto místě se vám očko s vnitřní šířkou 25mm zasekne. 

Pokud je lyže širší nebo zaoblenější, postupujte se šířkou 32 mm a 39 mm. Určitě si vhodnou šířku očka vyberete. 

 

 

 • 25 mm - nejuniverzálnější očko pro většinu běžek na skate i klasiku 
 • 32 mm - pro trochu širší běžky
 • 39 mm - turistické, dětské a backcountry běžky

 

 

 

Jak zvolit šířku očka - viz. obrázek

Sirka-ocka

 

Proč nakoupit právě u nás

 

Jsme rodinná firma, sídlící ve Vrchlabí. K našim nejvyšším horám Krkonoším tedy máme velmi blízko. Stoupací pásy používáme na běžkách již mnoho let. Prošli jsme testováním mnoha pásů v náročných horských podmínkách. Používáme osvědčený způsob uchycení očka za špičku s volným koncem. Používáme kvalitní pásy značek Colltex a Contour.

Dbáme na maximální možnou kvalitu při zpracování a ořezu na požadovanou délku. K pásům přidáváme širší přepravní folii pro snadné nalepení pásů.

Samozřejmostí je i kvalitně zpracovaný přepravní obal. Ke každé objednávce přistupujeme individuálně s maximální vztřícností k zákazníkovi.

Rádi poradíme s výběrem vhodné trasy v Krkonoších.

Naším cílem je rozšířit používání stoupacích pásů pro širokou veřejnost a poznat svobodu pohybu na chlupatých lyžích.

 

Pokud jsi dočetl až sem, tak všechno víš a pokud ne, tak napiš nebo zavolej.

Budeme také rádi když se s námi podělíš o pár fotek z výletů na chlupatých lyžích na Facebooku.

 

  

 tel:+420 737 121 102

mail: chlupatylyze@seznam.cz

 facebook: www.facebook/chlupatelyze.cz

 

LOGO_TMAVE-200 

 

 

logo a grafika: www.webgrade.cz

 

Zpět do obchodu